Mennnaa
 
HomePortalCalendarFAQRegisterLog in

Share | 
 

 Qka eshte Fizika

Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin


Posts : 42
Join date : 2008-12-03

PostSubject: Qka eshte Fizika   Thu Dec 04, 2008 8:33 pm

Fizika (greq. φυσική, fisiki = natyrë, amtyrë) është degë e shkencës e cila merret me zbulimin dhe veçorizimin e ligjeve gjithësinore që sundojnë lëndën, energjinë, hapësirën, dhe kohën, si edhe sjelljen dhe ndërveprimet mes tyre. Fizika është shkenca nëpërmjet së cilës njerëzit përpiqen të shpjegojnë dukuritë natyrore. Fizika përshkruhet edhe si "shkence themelore" sepse fusha të tjera si kimia dhe biologjia hulumtojnë sisteme veçoritë e të cilëve mvaren nga ligjet e fizikës.
Fizika është e lidhur ngushtë me të gjitha shkencat e tjera natyrore, veçanërisht me kiminë, e cila nga ana e saj me kalimin e kohës ka marrë shumë koncepte nga fizika, mbi të gjitha në fushat e termodinamikës, elektromagnetizmit, dhe mekanikës kuantike.
Fizika ndahet në dy disiplina: në fizikë teorike dhe fizikë eksperimentale. Fizika teorike merret kryesisht me përshkrimet formuluese, ndërsa fizika eksperimentale me rikrijimin dhe matjen e dukurive natyrore të njohura.
Back to top Go down
View user profile http://meennz.darkbb.com
 
Qka eshte Fizika
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Meennz :: Arsim,Shkenc, Histori etj :: Fizikë-
Jump to: