Mennnaa
 
HomePortalCalendarFAQRegisterLog in

Share | 
 

 Burrat Me Ze Te Ulet

Go down 
AuthorMessage
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 8:17 pm

N? Britanin? e Madhe ?sht? kultivuar lakra m? e madhe.Pesha e saj ?sht? 51,80 kg.

Autobusi i prodhuar n? Mosk? (Rusi) m? vitin 1955 ?sht? i gjat? 17 metra dhe n? t? mund t?
vendosen 200 udh?tar?.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 8:17 pm

Me gjat?sin? e verifikuar zyrtarisht prej 8,8 cm turku Mehmet Ozjurek ?sht? shpallur para pak
kohe fitues n? garat e dyta nd?rkomb?tare t? hund?m?dhenjvet? nbajtur n? Stamboll
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 8:16 pm

N? janar t? vitit 1978 n? mishtoren "la Ron" n? Misuri t? SHBA-ve ?sht? prodhuar suxhuku
me gjat?si prej 5,7 metrash dhe peshonte 207,3 kg
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 8:16 pm

?ll?nza ?sht? n? gjendje q? 30 dit? t? jetoj? pa ushqim.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 8:16 pm

Shkenc?tar?t britanez kan? llogaritur se macat , t? cilat ata i
mbajn? n? sht?pi p?r 1 vit asgj?sojn?50 milion minj? dhe 20 milion zogj t? vegj?l.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 8:15 pm

Njerezit qe pijne me shume çaj se kafe,jane me te mbrojtur nga disa lloje kanceresh,si ai i melçise,zorres e stomakut
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 8:14 pm

Vali i ullirit,eshte nje lubrifikant(pastrues) i shkelqyer i zemres dhe i arterieve.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 8:14 pm

Humnera me e njohur ne bote eshte "Jean Brener",ne Pirenej me thellesi 1.535 m
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 8:14 pm

Per nga rezervat e kromit,shqiperia renditet ne vend te pare ne bote.Ku mund te permendim ate te Burrelit(ku prinderit e mi kane punuar mbi 25 vjet) dhe ate te Elbasanit.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 8:13 pm

Sa vjet i ka peshku mund te llogaritet duke ia numeruar unazat ne verezat e tij njesoj siç percaktohet vjetersia e drurit sipas rratheve qe gjenden branda trungut.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 8:13 pm

Femija amerikam Michael Kimi nga Pensakola e Florides,eshte me inteligjenti ne rruzullin tokesor.Si 6 vjeçar mbaroi shkollimin e larte.Dhe si 10 vjeçar mbrojti tezen e doktoratures.(LUM KY).
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 8:13 pm

Delfinet flene me nje sy hapur.
* Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.
* Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.
* Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha.
* Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.
* Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.
* Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 8:11 pm

Delfinet flene me nje sy hapur.
* Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.
* Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.
* Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha.
* Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.
* Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.
* Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 8:11 pm

Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.
* Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.
* Vetem mushkonjat femra piskojne.
* Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
* 96% e sallatorit, eshte uje.
* Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.
* Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.
* Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeçare nuk fliste normalisht.
* Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.
* Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.
* Eshte e Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte.
* Fluturat shijojne me ane te kembeve.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 8:10 pm

Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.
* Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.
* Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.
* Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeç jane ne burg ose nen hetim.
* Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.
* Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.
* Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.
* Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.
* Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 8:09 pm

Makina me ajer"
Guy Negre, inxhinier progjetist i motorrave te formula 1, qe ka punua per disa vjet edhe per williams, ne vitin 2001 prezentoj ne Motorshow e Bolognes nje makine revulocionare: "EOLO" (ky eshte emri origjinal qe eshte dhene modelit), eshte nje veture me motorr me ajer te kompresum, e ndertuar plotesisht ne alumin tubolar, fiber kanapet e rezina, peshon pak dhe ultrareziztente.
Arrin te beje 100 Km me 0,77 euro, arrinte nje shpejtesi 110 Km/h e mund te funcionoj per 10 ore te gjata per pordorim urban.
Ne skabament del vetum ajer, ne nje temperatur rreth -20°, qe pordorej gjate veres per impiant condicionamentit/ftohje.

__Shpresojm qe ti hedhin ne treg kte rrace makint , ndotja e ajrit eshte duke u rritur cdo
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:53 pm

Më 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bëri gjymtyrë artificiale të njeriut.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:52 pm

Druri i cili e mban rekordin e trashësisë në botë është “Baobabi”, i cili gjendet në Tan- ganike me moshë rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin e trungut e ka 47 m, lartesinë 22 metra, ndërsa perimetrin e kurorës 145 metra.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:52 pm

Në Brazil gjatë shek. XX-të është vrarë gjarpëri më i madh në botë, Anakonda, gjatësia e të cilit arrinte ne 35 metra. Për ta vrarë këtë gjigant u desh që të goditej me 500 plumba
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:52 pm

Gjethet më të mëdha i ka një lloj pallme e quajtur “Rafia”, rritet në brigjet e lumit Amazon. Gjethet e saj të blerta arrin gjatësi deri 22 metra dhe gjereësi afër 12 metra, kurse bishtin e gjethës e ka 5 metra të gjatë.
Një gjethë e tillë mund të shtrehoj 10 njerëz.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:51 pm

Lumi Amazona është i vetmi lum që nuk ka të ndërtuar asnjë urë mbi të.

- Një grek maratonist ka vrapuar 42 km pa u ndalur. Më së shumti në bote ka vrapuar për të dytën herë që mban rekordin 42 km e 195 m,

- Në Evropë patataja është sjellë nga Amerika në vitin 1536. Në fillim e mbillnin për shkak të lulës së bukër që ka, kurse më vonë filluan ta përdorin për ushqim.

- Peshku “Pegava” është lloj ngjallash që mund të qëndrojë vërtikalisht. Kur peshkon, ajo ngritet, kurse me bishtin përforcohet mbi shkëmb ose ndonjë trup tjetër.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:51 pm

Në tokë ekzistojnë 4 oqeane dhe 56 detëra që së bashku e formojnë “Detin Botëror” I cili përfshin 71% të sipërfaqës së përgjithshme të tokës (316 mil.km2)

- Për nga sasia e kripës më së shumti ka deti I Kuq ndësa më së paku deti Baltik

- Oqeani më i madh është oqeani i paqesor, pastaj oqeani Atlantik, oqeani Indian dhe oqeani i Ngrirë i Veriut.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:51 pm

Armata e shtetit të Vatikanit është armata më e vjetër në botë. Zyrtarisht është themeluar më 21 janar 1506, por fillimet e saj shënohen që në vitin 1400. Përveç se është armata më e vjetër në Botë, ajo është edhe ndër më të voglat, me vetëm 83 ushtarë. Uniformat e tyre kanë qenë të dizajnuara nga artisti gjenial Mikelanxhelo.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:50 pm

Në qytetin e Amalfit në Campania (Itali) në kishën kryesore të këtij qyteti, në vitin 1506 ngritet përmendorja e varrit të perbashkët të familjës së Skënderbeut me një shqiponjë dykrenare shqiptare.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:49 pm

Libri i parë i shkruar shqip është “Meshari” I Gjon Buzukut. Në parathënie të veprës dëshmon se veprën e kreu nga 20 marsi 1554 deri me 5 janar 1555. Libri është botuar në kohën e humanizmit dhe të kundërreformës, kur u krijuan kushtet që feja katolike të mësohej e të predikohej në gjuhët kombëtare. Mesharin e gjeti Gjon Nikollë Kazazi nga Gjakova më 1740. Ky libër përmban: Librin e Orëve dhe Librin e Meshës. Me këtë vepër filloi Letërsia Shqiptare e Rilindjës.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:49 pm

Meshkujt e gjate jane me terheqes dhe bejne me shume femije. Por dhe divorcohen me shpesh dhe kete gje na e thote shkenca. Ky eshte perfundimi I nje studimi te bere nga dy universitete ne Gjermani dhe ne Amerike. Gjatesia eshte nje karakteristike qe i ben meshkujt me terheqes ne sy te femrave dhe per kete arsye meshkujt e gjate jane te prirur te tradhetojne me shpesh.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:49 pm

Një i burgosur nga një djetë e ndjekur ndaj tij humbet 14 kilogram për tu arratisur nga burgu i Long Bay të Sidneit ( Australi ) pa u zbuluar nga rojet. Ia doli mbanë dhe tani policia është vënë në kërkim të tij. Robert Cole, 36 vjeç kaloi nga 70 në 56 kilogram nga një djetë 2 javore në mënyrë që të kalonte përgjatë kanalit ajrosës të murit të qelisë së tij. Rojet e burgut nuk vunë re asnjë gjë, asnjë nuk ishte në patrullim dhe Roberti i dënuar për vjedhje dhe agresion nuk e pati problem të arratisej nga burgu. Më i çuditshëm është fakti se çfarë djete ka ndjekur Robert për të humbur në peshë 14 kilogram në 2 javë.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:48 pm

Nese ke shkuar ne nje pub ne Angli per te pire dicka per qejf dhe nuk I ke treguar njeriu, nuk duhet absolutisht te shkosh ne disa nga pubet qe jane te lidhura me web camera. Tashme ka nisur nje mode e re ne shume pube ne Angli. Telekamera te vendosura ne te gjitha ambjentet e pubeve jane te lidhura direkt me salla interneti dhe kushdo mund te shikoje nepermjet komp. Se si po ia kaloni ju ne nje nga keto lokale nate. Sidomos nese i keni genjyer te dashures ose bashkeshortes suaj.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:48 pm

Shume shpejt mund te hidhet ne treg nje krem antirrudhe i prodhuar nga helmi i gjarperinjve dhe qe eshte mjaft efikas ne lekuren e fytyres. Kete gje e bejne te ditur nje grup mjekesh italiane qe jane duke punuar per te rene e fundit ne boten e kozmetikes. Kremi nuk do te kete asnje efekt anesor dhe mund te perdoret pa rekomandimin e mjekut. Ai vepron duke tendosur kapilaret e lekures dhe duke mos I lene te formojne carje ose rrudha.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:46 pm

MAJMUNI GORILLA MUND TE KETE RRETH 7 AKTE SEXUALE NE DITE DHE KOHEZGJATJA ME TE MADHE TE CDO AKTI ESHTE 7 SEKONDA
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:38 pm

NJERIU QE KA PASUR ME SHUME ORGAZMA NE BOTE BRENDA NJE NATE ESHTE NJE 30 VJECAR GJERMAN I CILI ME NDIHMEN E 20 TELEVIZOREVE DHE FILMAVE OPORNO ARRITI TE MASTURBOHEJ PERPARA KAMERA TE EMISIONIT "PEEP" NE GJRMANI 27 HERE BRENDA 7 OREVE DHE PASI THEU RREKORDIN E VET TE NJE VITI ME PARE ME 24 HERE MBAN VENDIN E NJERIUT ME "TAURUS" NE BOTE
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:37 pm

N? fytyr?n e nj? maceje ndodhen 146 muskuj.

---Peshkaqen?t nuk s?muren.

---Breshka mund t? ec? me 10 km n? or?.

---N?se do t? mund t? p?rdornim 13% t? trurit, do t? mund t? shfaqeshim nga nj? vend n? nj? tjet?r.

---Strucat i kan? syt? m? t? m?dhenj se truri.
---Hyrja e foles? s? milingon?s drejtohet p?rher? nga
Veriu.,

---N?se damar?t e njeriut do t? vendoseshin njeri pas tjetrit do t? mund t? p?rshkronin Ekuatorin 2 her?.

---Formuesi i ?mimit Nobel, Alfred Nobel n? fakt ishte nje fabrikator dinamiti.

---Ivani i IV. i cili erdhi n? pushtet n? vitin 1533 n? Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.

---Nj? njeriu i duhen 12 vjet p?r t? num?ruar nga 1 deri n? 1 miliard.

---Minjt? nuk mund t? vjellin.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:37 pm

N? vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 n? 60 % ne 1996. Mund?sia p?r divorcim n? martes?n e par? u rrit nga 50% n? 67%. Mund?sia p?r divorcim n? martes?n e dyt? ?sht? rreth 10 % me e lart? se n? martes?n e par?.

---Mesatarisht n? bot? shkohet n? shkoll? 200 dit?, n? SHBA 180 dit?, n? Suedi 170 dit?, n? Japoni 243 dit?.

---Q? nga viti 1972 jan? prodhuar rreth 64 milion? ton? kano?e alumin(rreth 3 trilion kano?e). N?se k?to do t? vendoseshin nj?ra pas tjetr?s, mund t? arrinin deri n? h?n? rreth 1000 her?. Kano?et e alumint p?rb?jn? 1% t? materialeve mbeturina.

---M? shum? se 1 miliard tranzistor? prodhohen....?do sekond?.

---Sipas Byros? s? mir?njohur ne SHBA Census, 19% e f?mij?ve n? Amerik? jetojn? n? varf?ri.

---N? Australi ka m? shum? se 150 milion? dele dhe nj? popullsi prej rreth 17 milion?sh.

---N? Zeland?n e Re ka 4 milion? njer?z dhe 70 milion? dele.

---N? krahun e nj? majmuni ka rreth 25 milion? qime.

---DNA ka nj? madh?si prej 1 t? mijtat e milimetrit, p?rbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe p?rmban 1 milion faqe njohuri.

---Nj? njeri harxhon mesatarisht 3 vjet? t? jet?s ne banjo.

---Peshqit e harrojn? ?do gj? q? ndodhen vet?m pas 10 min.

---Nj? njeri i rritur merr frym? af?rsisht 25 000 her? n? dit?

---Kompjuterat modern jan? nd?rtuar duke u bazuar n? sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit t? nje zvarrit?si.

---Mjalti mund t? q?ndroj? pa u prishur 3000 vjet dhe p?r k?t? arsye dylli i mjaltit p?rdoret p?r procesin e mumjazimit.

---Njeriu m? i gjat? ?sht? 2.75 cm

---Milingonat e ndjejn? t?rmetin q? m? par? dhe
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:37 pm

Gjysma e popullsis? s? bot?s fiton vet?m rreth 5% t? pasuris? n? bot?.
---Megjith?se n? bot? ka m? shum? se 600 milion? telefona, gjysma e bot?s ende nuk ka b?r? asnj? telefonat?.

---N? Dit?n e N?nave n? SHBA b?hen m? tep?r telefonata personale se n? ?do dit? tjet?r n? ?do shtet tjet?r.

---1 n? 10 persona n? bot? jetojn? n? ishull.

---N? 1870 n? Lond?r jetonin m? shum? Irlandez? sesa n? Dublin.

---Mund?sia p?r t? t? r?n? rrufeja ?sht? 1 n? 600,000

---Rreth 27% e ushqimit n? vendet e zhvilluara p?rfundon n? koshat e plerave.

---Gjysma e popullis? s? bot?s ?sht? n?n mosh?n 25 vje?.

---N? Per?ndim njer?zit nd?rrojn? shtepi mesatarisht 1 her? n? 7 vjet.

---Sherbimi Postar i SHBA d?rgon rreth 43% t? post?s bot?rore, ndjek?si m? i af?rt ?sht? Japonia me 6 %.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:36 pm

N? 1750 n? bot? jetonin rreth 800 milion? njer?z, n? 1850 nje miliard? m? tep?r dhe n? nj? 1950 edhe nj? tjet?r miliard m? tep?r. Mastaj u desh?n vet?m 50 vjet p?r tu dyfishuar dmth. 6 miliard?.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:35 pm

Normalisht,çdo person qesh 15 here ne dite.
--Coca-cola origjinale ishte jeshile
--Fjala''VARR''rrjedh nga greku''koimetirion''qe do te thote vend per te fjetur.
--Shteti me % me te madhe te personave qe shkojne ne kembe per te punuar eshte Alaska.
--Ne afrike % e personave qe jetojne ne vetmi eshte 28 %,ndersa ne ameriken e veriut eshte 38 %.
--Prinderit me te rinj te te gjithe kohrave me moshe 8 dhe 9 vjeç jetuan ne kine ne 1910.
--111.111.111x111.111.111=12.345.678.987.654.321
--Zemra e karkalecit ndodhet ne koke.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:35 pm

Nje grua ka zgjedhur nje menyre te pazakonte per te festuar 100 vjetorin e saj. E moshuara angleze qe festoi ditelindjen ndersa ndodhej ne Qipro, u hodh me parashute nga nje mal i larte rreth 760 metra. Ajo shpreson se me iniciativen e saj do te thyeje rekordin si personi me i moshuar qe eshte hedhur me parashute.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:34 pm

Nje mrekulli ka ndodhur ne Fushe-Arrez(rrethi i Pukes).çifti Nushi nga Fushe-Arrezi dhe Alma nga Burreli kane sjelle ne jete foshnjen e pare dhe te vetme ne vendin tone.Ndoshta kjo mrekulli ka ndodhur fale dashurise se çIftit.Edhe pse te varfer ne ekonomi,ne gezim jane prinderit me te pasur te kesaj bote.Sepse ZOTI ju dhuroi nje femije,gjeja me e shejte dhe me e bukur dhe me impenjative dhe pse kjo e fundit nuka ka shume rendesi.Sepse jam shume e sigurte qe Nushi dhe Alma do jene prinder te mire dhe do jene ne gjendje te bejne gjithçka per ti siguruar vajzes se sapolindur nje jete te lumtur...
JETE TE LUMTUR,DHE JETE TE GJATE BEBES.
ZOTI JU BEKOFTE.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:33 pm

Që prej disa vitesh është e mundur. Sot ekzistojnë teknologji që shfrytëzojnë pikërisht "forcën e mendimit" për të ndihmuar përsona të paralizuar të komunikojnë apo të kryejnë disa lëvizje. Për shembul: në 1999 NIels Birmauber,i universitetit të Tubinga (Gjermani), ka arritur të ndërveprojë me të sëmurit që nuk mund të lëviznin asnjë mmuskul( përfshirë gjuhën dhe muskujt e syve, për shkak të dëmtimit të rrugëve lëvizëse të sistemit nervor),duke transformuar potencialet elektrike të qëndrës lëvizëse ( të aktivizuar me anë të mendimit) në një kod komunikimi.Kohët e fundit Richard Andersen,nga California Institute of technology (Usa), ka përdorur një teknikë të ngjashme me atë të majmunëve, duke impiantuar disa elektroda në pjesën parietale të trurit,( "qendra" që aktivizohet kur mendon të bësh ndonjë gjë) duke arritur të parashikojë lëvizjet. Hapi tjetër,ka deklaruar, do të jetë impiantimi i elektrodave nëpjesën parietale të përsonave të paralizuar, duke përkthyer mendimet e tyre dhe kthyer në lëvizje. Një degë tjetër e kërkimit shfrytëzon valët elektromagnetike të trurit, që interpretohen nga një makinë për rizonancë magnetike nuklear përmes softwerësh shum të rafinuar.Me këtë teknologji Rainer Goebe J, neuroshkencëtar i Universitetit të Maastricht, ka krijuar një lojë (lojë ping-pongu) në të cilën protagonistat lëvizin nga mendimet e lojtarëve.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:32 pm

Kjo foto e shkrepur në Çongking, në Kinën qëndrore tregon se çfarë i ndodh atyre që refuzojnë kompensimin për t'i bërë vend zhvillimit. Familja që refuzon të dalë është tashmë e izoluar majë "ishullit". Duket se prespektiva e lojrave Olimpike ne Kine me 2008 i ka dhene nje bum te jashtezakonshem zhvillimit urban ne shume zona te vendit qe do presin Olimpiaden. Kjo familje kineze sipas BBC refuzoi kompensimin per shpronesimin megjithate ekskavatoret vazhduan punen rreth saj.

Duket se prespektiva e lojrave Olimpike ne Kine me 2008 i ka dhene nje bum te jashtezakonshem zhvillimit urban ne shume zona te vendit qe do presin Olimpiaden. Kjo familje kineze sipas BBC refuzoi kompensimin per shpronesimin megjithate ekskavatoret vazhduan punen rreth saj.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:32 pm

Roja e nj? fabrike tjegullash n? Iran ishte i pari q? u regjistrua p?r t? marr? pjes? n? zgjedhjet presidenciale t? 17 qershorit, edhe pse ai e di mir? se shanset p?r t? fituar jan? shum? t? pakta, njoftoi agjencia zyrtare e lajmeve IRNA. Abolqassem Khaki mb?rriti n? Teheran nga qyteti Meybod p?r t'u regjistruar si pjes?marr?s i gar?s zgjedhore p?r presidenc?n, n? nj? p?rpjekje p?r ta kthyer at? n? duart e konservator?ve pas p?rpjekjeve t? d?shtuara t? Mohammad Khatamit p?r reformim. Agjencia njoftoi se Khaki ka frik? se mos K?shilli Kushtetues mund t? refuzoj? aplikimin e tij. Ky k?shill ka vendosur kritere morale dhe legjislative shum? t? forta dhe k?rkon s? pari q? kandidat?t t? jen? politikan? t? afirmuar. N? vitin 2001, k?shilli lejoi vet?m 10 nga 814 kandidat? t? mundsh?m t? regjistroheshin n? gar?n presidenciale. Iranian?t kan? koh? deri t? shtun?n t? regjistrohen p?r zgjedhjet preside
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:31 pm

Nje norvegjez, vdes pasi u hodh nga kulla Eifel

Nj? norvegjez, 31 vje?, vdiq duke u hedhur me parashut?, pa autorizim, nga kulla Eifel n? Paris dhe policia nisi nj? hetim, njoftuan sot burimet e policis?. Sipas hetimeve t? para m?sohet se p?r realizimin e nj? filmi, tre norvegjez? u fut?n n? kull? dhe nj?ri prej tyre u hodh me parashut? nga kati i dyt? i saj rreth or?s 20:00 GMT. Ai kaloi n?p?r lart?sit? e katit t? par? t? monumentit t? famsh?m dhe vdiq menj?her?, theksoi i nj?jti burim. Kulla Eifel, me nj? lart?si 324 metra ?sht? monumenti m? i vizituar n? bot? me m? shum? se gjasht? milion? vizitor? n? vit.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:31 pm

VLORE
"Nuk m? ka ndodhur asnj?her? gjat? gjith? karrier?s sime si polic t? d?gjoj q? gruaja prej xhelozis? t'i pres? penisin t? shoqit", ishte fjalia e par? e nj? oficeri t? vjet?r t? policis? antikrim t? Vlor?s, para se t? fillonte rr?fimin e ngjarjes s? pazakont?. Sipas policit, ngjarja b?hej edhe m? e pabesueshme p?r faktin se t? dy protagonist?t kishin kaluar t? gjasht?dhjet? vitet n? mosh?. Gjat? m?ngjesit t? djesh?m polici i zon?s ishte njoftuar p?r nj? t? plagosur, q? mjekohej n? spitalin e Vlor?s. Pasi ishte interesuar, ai kishte m?suar se Shybi D., 65 vje?ar nga Orikumi i Vlor?s, kishte nj? d?mtim n? organet gjenitale. M? tej, duke hetuar p?r ngjarjen, polic?t kishin b?r? zbulimin e pazakont?. Xhekua, gruaja 62 vje?are e Shybiut, pas nj? sherri t? shkaktuar nga motive xhelozie, kishte tentuar t'i priste penisin t? shoqit dhe pothuaj i'a kishte arritur. Plakun e kishin nisur me urgjenc? n? spital t? af?rmit dhe fqinj?t. Gjendja e tij sh?ndet?sore raportohet jo shum? e r?nd?, nd?rkoh? q? mjek?t nuk japin shpresa n?se penisi i tij do t? shkoj? s?rish n? form?n e m?parshme, pasi d?mtimi i shkaktuar nga thika, ka qen? i madh. Nd?rkoh? policia e Vlor?s pohon se plaka agresive nuk ?sht? arrestuar p?r shkak t? mosh?s, porse ajo hetohet p?r ngjarjen n? gjendje t? lir?................................................................................
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:31 pm

VJECARJA ARRESTOHET PER VJEDHJE KARAMELESH

Nje vajze 9 vjecare meksikane ka perfunduar per disa ore ne prangat e policise pasi kishte marre pa paguar karamele te cilat kushtonin vetem nje euro. Kjo ngjarje e pazakonte eshte denoncuar nga nena e vogelushes e cila ka akuzuar nje polic qe sherbente ne supermarketin e qytetit Morelia. Gruaja nenvizon se vajza ishte drejtuar drejt kases per te paguar ne momentin kur polici e ndaloi duke e akuzuar per vjedhje.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:31 pm

12 SEKONDA VONESE PER NJE VIT

Korrektesa e saktesia ne orare udhetimesh, nuk eshte me virtyt i Zvicres, por i Japonise. Treni japonez shume i shpejte Shinkansen, ka shenuar nje rekord te ri korektese: brenda nje viti ka grumbulluar 12 sekonda vonese. Madje per kete vonese, te paimagjinueshme ne Bote, zedhenesi i kompanise hekurudhore kerkoi ndjese.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:30 pm

Studimet e koheve te fundit tregojne se mbipesha ka te ngjare te behet shkaku kryesor i vdekjeve ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, duke ja kaluar edhe duhanit. Kjo vjen si rezultat i nje stili jetese ku mbizoteron ushqimi i shpejte : sandwich dhe hamburger si dhe perdorimi per nje kohe te zgjatur i kompiuterit qe do te thote qendrim ulur dhe mungesa e aktivitetit fizik.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:30 pm

Shkoder, nje zog shqiponje shitet 20 mije leke Nje shqiponje e vogel eshte shitur ne qytetin e Shkodres me 20 mij? lek?. Kurioz? p?r shpendin e rrall?, dhjetra njerez rrethuan bariun, qe kishte sjelle zogun e shqiponjes ne qytet. Pas ofertave te shumta, bariu nga fshati Lepush, i komun?s s? Kelemendit, n? rrethin e Mal?sise se Madhe, e shiti zogun e shqiponjes me ?mimin 20 mij? lek?. Nje zog i tille eshte par? shum? rrall? nga njerezit n? qytet, nd?rkohe q? edhe per malesoret kapja e tij me dor? ?sht? nj? gj? e ve?ant?. Ky eshte rasti i tret?, q? banor? nga Shkodra dhe Malesia e Madhe sjellin ne qytet nj? zog t? rralle. Ne Janar 2004 nje fermer nga fshati Bru?aj shiti nj? zog shqiponje 17 mij? lek?. Nd?rsa, me t? nj?jtin ?mim e shiti zogun e shqiponj?s dy vjet m? par? n? Shkod?r edhe nj? banor nga Tropoja.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:29 pm

Nje 67 vjecare mund te konsiderohet pas dy muajsh, pa frike si nena me e vjeter ne bote. Behet fjale per Zlatka Jovic, nje shtetase serbe e cila ka mbushur faqet e para te gazetave, pasi ka ngelur shtatzane ne nje moshe kur askujt nuk i shkonte nder mend. Duhet vecuar fakti se ajo ka ngelur shtatzane ne menyre natyrale, pra pa ndikimin e shkences dhe pritet qe pas dy muajsh ajo e behet nene. Mjeket theksojne se Zlatka Jovic, eshte ne muajin e shtate te shtatzanise dhe ajo nuk paraqet asnje rrezik per nderprerjen e barres. Jovic eshte martuar e nje burre 14 vjet me te ri se ajo, nje martese e cila eshte nderprere 10 vite vite me pare per shkak te problemeve ne cift, por ata kane mundur ti kthehen normalitetit duke u bashkuar serish, por kete here me nje suprize, pra presin nje femije. Vlen te theksohet fakti se ata deri tani nuk kane patur femije dhe mesa duket menopoauza, nuk ka qene ndonje arsye e madhe, qe ti kufizonte 67 vjecares, deshiren per tu bere nene.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Burrat Me Ze Te Ulet   Fri Dec 05, 2008 7:29 pm

Burrat qe kane timbrin e zerit me te ulet edhe te thelle bejne me shume femij se ata me tone te larte dhe femerore. Zbulimi eshte i nje grupi kerkuesish nga 3 universitete amerikane dhe kanadeze: Harvard University ne Boston, McMaster University ne Kanada dhe Florida State University. Eshte i mundur qe ky avantazh seksual, me sukses me te madh ne riprodhim te mashkujt, nga zeri i thelle kane qe qene dhe motorri i evolucionit drejt dimorfizimit vokal.Duke regjistruar dhe analizuar 39 zera burrash dhe 52 grash me nje moshe nga 18 ne 55 vjec, qe i perkisnin nje tribuje afrikane qe jetojne sipas rregullave te paraardhesve tane te 200 000 vjet para, u zbulua qe meshkujt me timber zeri me te ulet kane nje numer me te madhe femijesh. “I veshtire te thuhet motivi i sakte i ketij fakti” kane pranuar autoret e kerkimit, “mund te jete qe keta meshkuj me fat te kene me shume sukses me femrat” (per kete arsye bejne me shume femije, duke pare qe ne tribu nuk perdoren kontraceptive). Me siguri qe studimi sygjeron qe diformizmi vokal ka evoluar me kalimin e mijra viteve, pikerisht fal zgjedhjes seksuale ne zgjedhjen e bashkeshortit me ane te zerit. Mbase me pare burrat dhe grate kishin timber zeri te ngjashem midis tyre
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content
PostSubject: Re: Burrat Me Ze Te Ulet   

Back to top Go down
 
Burrat Me Ze Te Ulet
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Meennz :: Tema te Ndryshme :: Kuriozitete-
Jump to: