Mennnaa
 
HomePortalCalendarFAQRegisterLog in

Share | 
 

 Poezi Te Ndryshme

Go down 
AuthorMessage
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Poezi Te Ndryshme   Fri Dec 05, 2008 6:38 pm

ketu mund te shkruani
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Poezi Te Ndryshme   Fri Dec 05, 2008 6:39 pm

Alla tek ti u mbeshteta tu luta per ate qe
qe deshta me se shumti njet tu luta mem ndim
edhe fatin me me caktu te falemnderon ty o zot

Qe me ndimove ne ket bot te gjitha deshira mi
plotsove po fatin nuk ma dergove athua kush esht
fati im ku gjendet ai tani do te pres deri sa te vdes
vetem fatin e askujt mos ta rrembej
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Poezi Te Ndryshme   Fri Dec 05, 2008 6:39 pm

Alla tek ti u mbeshteta tu luta per ate qe
qe deshta me se shumti njet tu luta mem ndim
edhe fatin me me caktu te falemnderon ty o zot

Qe me ndimove ne ket bot te gjitha deshira mi
plotsove po fatin nuk ma dergove athua kush esht
fati im ku gjendet ai tani do te pres deri sa te vdes
vetem fatin e askujt mos ta rrembej


Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Poezi Te Ndryshme   Fri Dec 05, 2008 6:40 pm

Nuk jam poete,te shkruaj poezi
Por fjalen te dua,E shkruaj vetem per ty!
mos harro , edhe pse larg syt e mi po jeton
malli per ty gjdo dit zemren ma pervlon
kurr nga zemra nuk do te largoj
nuk dua as nje moment pa ty te jetoj
edhe pota me u rrotelu
un prap te du...

Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Poezi   Fri Dec 05, 2008 6:42 pm

tropojane


Mendoj sikur jam me ty
ne rastes e vetmise!
Mendoj siker flas me ty
ne rastes e qetsise!
Mendoj se paskam ren ne kurthin e
DaShUrIsE
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Poezi   Fri Dec 05, 2008 6:42 pm

Dua të pres,
Nuk dua të vdes,
Me yllin e natës,
Ty të përshëndes
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Poezi   Fri Dec 05, 2008 6:42 pm

Të kërkoj


Ditët ecin, shpejtojnë s´ndalen
E unë sdi se kujt ti falem
Të falem Ty moj që të deshta
Dashuria ime e vërteta !

Të kërkoj nëpër Netët pa gjum
Por ty moj çapkëne nuk të gjej askund
Të lypi nëpër stacione
Aty ku jemi puth me afsh

Çdo autobuz i kuqë më përkujton në Ty
Duke shpresuar se do më sjell aty
Të t´shoh edhe një herë, e të t´puthi pa ndalë
E të t´tregoj se për ty kam shum mallë

Autobuzi kuqë i zemrës sime më nuk lëvizë
Ka ngecur në stacion e dot s´nis
Mu aty edhe kujtimet më kanë ngelur
Flokët e tua të gjata duke përkëdhelur
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Poezi   Fri Dec 05, 2008 6:43 pm

PA TY

Pa ty jeta s'ka qellim,
Pa ty dita eshte mjerim.
Pa ty endrra s'ka kuptim,
Pa ty shpirti s'ka sherim.

Pa ty nata s'ka t'mbaruar,
Pa ty dora s'ka t'shternguar,
Pa ty dielli s'jep shkelqimin,
Pa ty hena humb ndriçimin.

Pa ty buzet s'kan te lagur,
Pa ty dhimbjet s'ka te ndalur.
Pa ty t'jetoj s'mendoj dot,
Pa ty ç'do gje eshte e kote.

Eja,eja t'bashkojme lotet,
Eja se ne shkuan motet,
Eja,eja sa me pare,
Ngjallma zemren se e kam te vrare.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Poezi   Fri Dec 05, 2008 6:43 pm

Qdo ditë një gjë po më shqetson humba shoqen më të mirë për dikë që se meriton sa herë e shoh dridhem e mbushem plot vaj se e lendova zemren e saj,syt e saj lotuan për fajin tim kurr s'do ti a fal vetes unë këtë gabim dua të shkoj falje ti kerkoj por skam guxim sepse e di mirë që faljen e saj nuk e meritoj.
As vet se di si gabova me djalin që ajo e donte unë u ngatërrova,po të mund ta ktheja kohën mbas sdo e bëja kurr këtë gabim se ai ishte princi i ëndrrave të saj por në fakt ishte edhe miku im.
Asgjë nuk fitova nga kjo dashuri e pafat vetem se mbeta me një shoqe e me një shok me pakë ! (Këtë ja kom kushtu ish-shoqes time që e kom dasht shumë por e kom trahtu padashje e ky gabim më ka kushtu shtrenjët,dhe tani dua publikisht ti kërkoj falje shoqes time XH...)
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Poezi   Fri Dec 05, 2008 6:44 pm

dashuria eshte hyjnore
dashuri sa vjet per ty jetova
ne qetesin e nates sa vargje per ty shkrova
pse valle brenda kesaj fjale
bashk si antonime
me rrin dy vargje
Je fllad i embel pranveror
puhize e lehte qe me rreh ne kraharor
apo furtune e shi i rrembyeshem je?
ku te gjith u mbyten sa smbeti asnje
sot prej nesh ke ikur larg
atje ku qielli prek pafundesin
e rikthehesh e rilind
kur prushi u dogj u kthe ne hic
Atje mes yjesh dashuria pati lindur
gjersa erdhi ne toke e paster e perkryer
ashtu ke qene ashtu do te mbetesh perjete
se je aq hynore sa me engjejt pergjet
dashuri cicerima e par e nje zogu
je lulja e pare ne prag pranvere
ylli qe ne qiellin e nates i pari shkelqeve
o yllesi e pafund perqafimesh
o dallge e fuqishmeqe larte ngrihesh e snjeh rrezime
per ty do te lindja dhe nese do kisha vdekur
per ty do te vdisja dhe ne isha tretur
dashuria e fund shekullit qe
afron
te lutem fal njerezimin dhe boten e shpeto
qeshi dashuria kur degjoj keto fjale
mos mu lut shum o njeri se un di te fal
dhe fali dashuria ashtu sic di te fal se ajo eshte
hyjnore ndaj ti mos e vraj...viti-1999
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Poezi   Fri Dec 05, 2008 6:44 pm

do te doja te isha vajze
me ty te qendroja
do te doja te isha yll
cdo cast te te shikoja
do te doja te isha engjell
vec ty te te mbroja
nuk e di se ti cfare
do te doje te ishe
vec nje pyetje kisha
a do te me dashuroje
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Poezi   Fri Dec 05, 2008 6:45 pm

FJALA DASHURI
TI PO SHKON TANI I LUMTUR
E UNE VUAJ E CMENDEM PER TY
POR, DIJE SE NJE DITE DO TE KTHEHESH
E DO TE ME LUTESH PER DASHURI.
ATEHERE DO TE NDJEHESH
SI UNE QE NDJEHEM PER TY
E DO TA KUPTOSH SE SI ESHTE
TE VUASH PER NJE NJERI
TI SE DI C'ESHTE DASHURIA
SE KURRE NUK KE DASHURUAR NE JET
VETEM TE LUASH DHE TE ARGETOHESH
A THUA VALLE ESHTE E DREJTE?
SHKO E MOS U KTHE ASNJEHERE
SE STE DUA SI DIKUR
DO TE KERKOJ NJE DASHURI TE RE
DHE SDO TE EGZISTOSH PER MUA ME KURRE
DO TE JETOJ E LUMTUR
PA BRENGA PA LOT NE SY
DO TA GJEJ NJE NJERI
QE E KUPTON FJALEN DASHURI.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Poezi   Fri Dec 05, 2008 6:45 pm

Per ty
Je si zoti ne thellesin e shpirtit tim,
me trupin tim jemi ber nje,
ne enderr je pran buzeve te mia, pse dashuria ime te ndoll etere kjo…
per ty,
do te beja ç’do gje,
do te hyja ne zjarr do te ndizja,
tretem ne mendimet e hutuara, e mendja gjen prehje kur te kujton ty.
Sa te paqelluara jan pytjet qe ja bej vetes,
a thua; ame do???
E lehtas rrjellin lotet, vertet te dua, pse nuk me kupton.
Po shkruaj me forcen e lapsit, te desha, te dua, dhe do te dua gjithmon…
edhe pse me trup do ti takoj tjetrit,
shpirti im do te takoj vetem ty,
do te jesh pjes epandashme e jetes time,
kur trupin tim do ta mbuloj dheu i zi,
shpresoj te me pushojn dhimbjet e zemres.
Lotet derdhur per ty,
ateher do te takoj zotin,
shpresoj te me fal per mekatet qe i bera vetes,
duke te dashur ty ,
me shum se veten,
ah sikur te jemi bashk,
e te mos mendoj per vdekjen, te mendoj vetem per ty, vetem per tyyyy,,,.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Poezi   Fri Dec 05, 2008 6:46 pm

Nese une vdes me mbulon dheu i zi mbi varrin tim do te shkruan, TE DUA VETEM TY. Thikat i pranoj, plumbat i duroj, por ndarjen me ty nuk mudem taparamendoj Kur te vdes ado te vish? Kto kujtime ado te mi bish? Per mbi varr me mi lexu e une mbrenda me vajtu, se prej teje jam largu! se shum ty tkam dashuru Pa ty nuk mundem te rri, Pa ty jeta me behet hi, Pa ty varri nuk me pranon, Pa ty jeta nuk mjafon, se zemra ime e shkret vetum ty te don.. .
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Poezi Te Ndryshme   Fri Dec 05, 2008 7:01 pm

Zot!
Sot
Jam,
Kam,
Shoh,
Njoh,
Rronj,
Shkonj;
Kam gas
Dhe flas
E them
Të kem
Ditë,
Dritë,
Jetë,
Vetë,
Ah, dua,
Që thua,
Të mos vdes,
Po të mbes
Përjetë
Të ketë
Shpirti im
Pa mundim
Shëndenë
Të jenë
Me mua
Sa dua.
Sonte jam gjall',
E jam mirë,
Po kam dhe mall
E dëshirë,
Zot i vërtetë
I gjithësisë!
Të rronj përjetë
Ndaj njerëzisë!
Ti ke në dorë,
Çdo gjë që të duash;
Nukë je i gjorë,
Arrin që të thuash;
Pa bëhenë gjithë ç'dua,
Po të më dëgjosh mua,
Le të bëhetë thua,
Dhe gjithë janë bërë!
Atë që thua ti vetë,
Zot i math e i vërtetë!
Ajo bënetë në jetë,
Edhe mbaronet' e tërë!
Ti epi jetë njerëzisë,
Shto e beko dhe bagëtinë,
Se ti je Zot' i gjithësisë,
Në dorëz' e ke mirësinë
Njerëzis' epi jetë të gjatë,
Mundimet fare nga jeta ngreji,
Djepinë shkret' e lugënë thatë
Mos e shih kurrë, po mbushur leri.
Fal
Dhe ep
Gjithë ç'ke
Nga të mirat,
E të pështirat
Hidhi këtje,
A vari më ndonjë grep,
A mbuloji më ndonjë mal,
E lërë vetëm mirësitë,
Fal edhe dritë e jet' e ditë
Le të prehet gjithë njerëzija
E të mos ketë kurrë të këqija;
Ligësitë, djallëzitë e marrëzitë
Le të mos rrojnë paskëtaj edhe një ditë
Veç mirësija në këtë jetë të mbretëronjë,
Urdhëri yt, puna jote, Zotth' i math e i vërtetë,
E v^ërteta le të rronjë, gënjeshtra le të pushonjë
Bëj si të duash, ç'të them unë Zot i vërtetë? Ti e di vetë!
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Poezi   Fri Dec 05, 2008 7:01 pm

. DRIDHESHIN BUZET NE PUTHJEN E GJATE
DASHURIA DHE URREJTJA,PREHESHIN
NE TE NJEJTIN SHTRAT!2."Ti se meriton dashurinë time"

Ti hyre në zemrën time e gjete të vrarë
kisha harruar të qeshuren
shok kisha trishtimin !
nga plagët e jetës i mbushur me varrë
doja të shërohesha
tek ti pashë shpëtimin !!
Të desha si shpirtin - si i verbër të besova
ëndërrat ty ti fala
shpirtin tim ta dhashë !
qaj- qaj zemra ime - kam frikë se gabova
desha të të shëroja
më shum plagë të dhashë !!.Qaj-qaj zemra ime-dhe un bashkë me ty
ajo kurrë s,më ka dashur
iku më harroj !
në vend të dashurisë- lotin më la në sy
e desha me shpirt
ajo më mashtroj !!.dhe pse zemrën time ke për të ma coptuar
dora mu më dridhet
kto fjal kur ti shkruaj !
zhduku përgjithmon - ti s,më ke merituar
me shpirt të kam dashtë
kurrë për ty s,do vuaj !!
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: poezi   Fri Dec 05, 2008 7:02 pm

Larg vendlinjes i pa shpi,
i pa shpres, dhe pa shoqeri.
Eci rrugve si i humbur,
zemer thyer, jo i lumtur.

Me djeg malli per vendlindjen,
me djeg malli per nenen time.
Qe e lash me duar ne gji,
tu i rrjedh loti, si femi.

Fjala e fundit rruga e mbar,
mos me harro, te kam djal.
Te kam djal, e me ke nene,
te qoft hallall gjirin qe ta kam dhene.

Te qoft hallall o biri i im,
ty t'ka nena t'vetmin trim.
Me perqafo edhe nje here,
mbeta vetem, dhe e mjere.

Ne at qast u largova,
ni vend te humbur une mbarova.
I pa njohur per q'do njeri,
i pa jete, pa ardhmeri.

Ulem n'sofer per te ngren,
me merr malli per te thirr nene.
Pikon loti pa u ndal,
nuk harroj, me ke djal.

S'hahet buka, s'kalon dita,
kur te lash nuk e dita,
ah sa shume u merzita.
U merzita per te pare,
nuk harroj, te kam nene.

Kalojn muaj, kalojn vite,
nena ime, si me prite.
DHasht ALLAHU te gjej gjalle,
e ta shuaj kete mall.
Te takoj edhe nji here,
te perqafoj, si ather.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: pozi   Fri Dec 05, 2008 7:02 pm

Shqipëri, e shtrenjta nënë,
Ty me zemër të adhuroj.
E bleruar nga çdo anë,
me gjithë shpirt unë të çmoj.

Të bekuar të kam Ty,
Zoti Ty të ka ndriçuar,
sa kam dorë e sa kam sy,
do të jem i lumturuar.

Luadh paqeje e gëzimi,
të fal natyra bukuri.
Bujaria e gjithë njerëzimit,
të ka vend për besnikëri.

Dhe në qofsha në dhe të huaj,
dhe në qofsha në varfëri,
në udhë larg nëse vuaj,
Shpresë më fal, nënë Shqipëri!
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: poezi   Fri Dec 05, 2008 7:03 pm

Lamtumire

Lamtumire pergjithmone
dy zera po thojne ngadale
pastaj pikuan ca lote mbi faqe
se syte po qajne me mall

Lamtumire plot vuajtje e dhimbje
dy zera i than njera-tjetres
si lejuan te ishin te lumtur
prandaj i dhane fund jetes

Lamtumire, si heshte ne zemer
zemrat e tyre shporoi
i vrau vetem nje flal
nga kjo bote i largoi.
__________________
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: poezi   Fri Dec 05, 2008 7:07 pm

Gjumi I Par
sa me mer gjumi i par ne enderr te sho ty qohem naten eh pys henen kujan ata sy e nga malli pikon loti e nuk me mer gjumi skam menduar kurrr ne jet se keshtu do i vije fundi ne sy ti ma le lotin shpinen kur ma ktheve une te thirra disa her po ti nuk me erdhe
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Poezi Te Ndryshme   Fri Dec 05, 2008 7:07 pm

E PAS BES
ne martesen tende thirrem edashur edhe pse nuk mundem une te perballoi me te shiku me tjetrin ne fustan te bardh mamir qelu tok eh te hy ih gjall tash ti do martohesh gjithqka do mer fund kjo eshte thjesht nje histori qe pikon dhimbje eh mall per dashuri e qe me la nje ko te gjat te vuaj sa her mbetem ne vetmi pa ty po prap po pikon loti ne mes nat se per gjdo fjal ne jeten ton ishte von .. kan me te vra mekatet jo nuk ke ku shkon e ke vra zemren e cila te don
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: poezi   Fri Dec 05, 2008 7:08 pm

hyre në zemrën time e gjete të vrarë
kisha harruar të qeshuren
shok kisha trishtimin !
nga plagët e jetës i mbushur me varrë
doja të shërohesha
tek ti pashë shpëtimin !!
Të desha si shpirtin - si i verbër të besova
ëndërrat ty ti fala
shpirtin tim ta dhashë !
qaj- qaj zemra ime - kam frikë se gabova
desha të të shëroja
më shum plagë të dhashë !!.Qaj-qaj zemra ime-dhe un bashkë me ty
ajo kurrë s,më ka dashur
iku më harroj !
në vend të dashurisë- lotin më la në sy
e desha me shpirt
ajo më mashtroj !!.dhe pse zemrën time ke për të ma coptuar
dora mu më dridhet
kto fjal kur ti shkruaj !
zhduku përgjithmon - ti s,më ke merituar
me shpirt të kam dashtë
kurrë për ty s,do vuaj !!
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Poezi Te Ndryshme   Fri Dec 05, 2008 7:09 pm

Mos I Thuaj Asnjeriut Qe Te Thashe Te Dua
Por Thuaj Zemres Te Me Doje Dhe Ajo Mua.
Te Dua Ne Mengjes Te Dua Ne Darke,
Do Te Doja Te Te Puthja Por.....
Te Kam Shum Larg..
__________________
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: poezi   Fri Dec 05, 2008 7:09 pm

kur isha i ri
lozja plot gaz
me nje floke zeze ne dashuri rashe
e doje ate si lule
me donte ajo si syte
por shpejt e harrova
dashurova nje te dyte
kur e dyta brune
ne zemer me ka preke
vjen nje lajm i zi
qe syzeza ka vdek
vrapova neper mal
vrapova si i marr
por ishte e kot
sepse ate e kishin vrare
nder krah e rrembeva
nde te puthura e mbulova
dhe ne dhe te saj
doja qe te shkoja
nje dite te djel
tek varri i saj shkova
kur cte shof atje
nje vogolushe shikoja
qante vogolushja
qante si e marre
se nena e saj
e kishte lene mbi varr
i lutem zoiti deri ne qiell
se dashurin prinderore
kurr se kam ndier.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: poezi   Fri Dec 05, 2008 7:10 pm

Poezi mor poezi.. sa koqe me bere ti..
Po te lexoj por nuk po di.. cfar kuptimi ki..
Ne ket forum ku shum tmira prita..
Antari n'terr po rrika.. se as ktu nuk paska drita..
Hajn mut per njeri tjetrin.. po per mu bjen n'gazep..
Jam si ujku t'shkyj si ljeprin.. nese ti nuk dorzohesh vet..
Haha po luj koqe.. se ju kam shok e shoqe..
bla bla bla bli bli bli.. blu blu blu bla bla bla
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Re: Poezi Te Ndryshme   Fri Dec 05, 2008 7:10 pm

Ne shqiptaret e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpirt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: poezi   Fri Dec 05, 2008 7:11 pm

Dikur do kalbet drur'i kryqit tim
E mbi varr gjithkah hithrat do vërshojnë,
Si mburojë e lashtë, mbi këtë hidhërim,
Gardh'i gjallë do më qëndrojnë.

Kryqin e kalbur urthi do ta shtjellë,
Mbi varr grëm e egjër do t'i kem përherë,
Kurr mes tyre s'do shohë te çelë,
E njoma, e kaltra manushaqe plot erë.

Bari i vyshkur ngjyrë vdekje do jetë
E njerzit nga gardhet do ti dëbojë,
Nëse hithra e njomë, me t'egrën fletë,
Helmin e jetës në heshtje do tregojë
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content
PostSubject: Re: Poezi Te Ndryshme   

Back to top Go down
 
Poezi Te Ndryshme
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Meennz :: Tema te Ndryshme :: Tema te lira-
Jump to: