Mennnaa
 
HomePortalCalendarFAQRegisterLog in

Share | 
 

 Kuriozitete matematikore

Go down 
AuthorMessage
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: 10 Njerz Me Te Quditshem Ne Bot   Thu Dec 04, 2008 10:00 pm

Ngoc: Tri dekada pa gjumë

64-vjeçari Thai Ngoc vuan nga pagjumësia që në mbrëmjen e vitit 1973, kur kaloi ethe të forta. Ai ka numëruar një numër të pakufizuar delesh, gjatë 11,700 netëve të njëpasnjëshme. “Nuk e di nëse pagjumësia ka ndikuar në shëndetin tim apo jo. Doktori thotë se jam për bukuri, me përjashtim të mëlçisë dhe punoj normalisht si të tjerët”, thotë Ngoc. Ai mban në kurriz çdo ditë 50 kilogram çanta me plehra, duke i transportuar 4 kilometra. Gruaja e tij thotë se gjatë ditës kujdeset për derrat dhe pulat, ndërsa natën punon si roje. Gjatë netëve të tre muajve ka hapur liqene artificiale për të rritur peshq.
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: kuriozitete   Thu Dec 04, 2008 10:00 pm

Ne vendin e pare qendron vdekja e nje veterineri, i cili, pasi vaksinoi nje lope, u ul te pine nje cigare. Mirepo lopa, ne shenje mirenjohjeje, i dha nje shkelme ne koke duke i marre jeten.Ne vendin e dyte qendron vdekja e nje polici.Gjate kohes qe ai flinte, degjoi zilen e telefonit dhe ne vend qe te merrte receptorin, mori pistoleten poshte jastekut dhe i qelloi vetes ne koke...Vendin e trete e mban nje biznesmen amerikan, qe sapo kishte blere nje zyre ne qender te qytetit. Ai kishte ftuar aty te dashuren e vet dhe gjate kohes qe po i tregonte xhamat e forte te dritares, ata u thyen dhe biznesmeni ra nga kati i 73-te i nderteses
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: kuriozitete   Thu Dec 04, 2008 9:59 pm

Piramida e Keopsit eshte me e madhja nga tre piramidat kryesore. Ajo u ndertua nga faraoni Keops gjate viteve 2700 pK- 3100 pK. Ka nje lartesi prej 137 m dhe gjatesine e cdo brinje te bazes e ka 227 m. Perbehet nga 2 500 000 blloqe me mase 2 - 5 tone secila. Keshtu masa e piramides i afrohet 6 000 000 tonelatave. Blloqet formojne 203 shkalle me lartesi mesatare 1 m. Piramida e Keopsit eshte quajtur nga shkencetaret "Liber shkencor i shkruajtur ne gure" Sepse : -- Eshte percaktuar se meridiani qe kalonte nga maja e piramides, ndante ne dy pjese te barabarte delten e lumit NIL dhe perputhej me drejtimin veri-jug --Levizjet e hijes se piramides shenonin oret e dites dhe jepnin dhe datat e sakta te ekuinokseve dhe solsticeve. --Duke shumezuar me nje miliard lartesine qe do te kishte piramida , nese faqet e saj do te ishin zgjatur deri ne majen e saj, do te kemi 148 208 000 km, numer qe eshte afersishte i barabarte me largesine ne km nga Toka ne Diell
Back to top Go down
View user profile
Gxximm'1
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 299
Join date : 2008-12-04

PostSubject: Kuriozitete matematikore   Thu Dec 04, 2008 9:58 pm

1 x 1 = 1
11 x 11 = 121
111 x 111 = 12321
1111 x 1111 = 1234321
11111 x 11111 = 123454321
111111 x 111111 = 12345654321
1111111 x 1111111 = 1234567654321
11111111 x 11111111 = 123456787654321
111111111 x 111111111=12345678987654321

Tjetri

1 x 9 + 2 = 11
12 x 9 + 3 = 111
123 x 9 + 4 = 1111
1234 x 9 + 5 = 11111
12345 x 9 + 6 = 111111
123456 x 9 + 7 = 1111111
1234567 x 9 + 8 = 11111111
12345678 x 9 + 9 = 111111111
123456789 x 9 +10= 1111111111
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content
PostSubject: Re: Kuriozitete matematikore   

Back to top Go down
 
Kuriozitete matematikore
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Meennz :: Tema te Ndryshme :: Kuriozitete-
Jump to: